fbpx

I WEEKEND OTWARTYCH WINNIC 2023

I WEEKEND OTWARTYCH WINNIC 2023

Po trzech edycjach Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego, podczas których ich uczestnicy mieli możliwość spróbowania bachusowego trunku z województwa zachodniopomorskiego przyszedł czas na pokazanie jak dokładnie wygląda miejsce, w którym on powstaje. Kiedy wakacyjne słońce świeciły w pełni, a dokładnie w dniach 11-15 sierpnia 2023 roku (piątek – wtorek), zachodniopomorskie winnice zamieniły się w miejsce pikników i radosnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wszystko to za sprawą nowej inicjatywy Stowarzyszenia „Winnice Pomorza Zachodniego” oraz Województwa Zachodniopomorskiego pod nazwą Weekend Otwartych Winnic – Letnie Dionizje Pomorza Zachodniego.

udostępnij innym:

Uczestnicy

a zaciekawionych światem wina gości swoje podwoje otworzyło 10 winnic (w kolejności alfabetycznej): Winnica Bekasiak, Winnica Binowo, Winnica De Lewin, Winnice Kojder, Winnica Korzeń, Winnica Molias, Winnica Pałac Rajkowo, Winnica Sydonia, Winnica Turnau i Winnica Zodiak.
W ramach wydarzenia można było pojechać do zachodniopomorskich winnic, w których na gości czekali winiarze. Z uwagi na unikalność i niepowtarzalność każdej z winnic Pomorza Zachodniego, zakres atrakcji oferowanych podczas pikników na winnicy różnił się. W katalogu gwarantowanych atrakcji we wszystkich lokalizacjach były: możliwość samodzielnego spaceru po winnicy, zwiedzanie winnicy i winiarni z winiarzem, degustacja wina na miejscu, zakup wina na wynos. Wszędzie było można spróbować regionalnych specjałów, takich jak sery, wędliny, pieczywo i inne. Każda z winnic przygotowała też strefę wypoczynkową dla gości, z leżakami, ławkami, kocami itp.

Realizacja

Ale w programie Letnich Dionizji Pomorza Zachodniego najciekawsze chyba były dodatkowe atrakcje, autorskie pomysły gospodarzy poszczególnych winnic na pokazanie ich wyjątkowości, lokalnego kolorytu, historii, turystycznego kontekstu. Winnica Bekasiak zorganizowała wędkowanie i grilla. Winnica Binowo zaprosiła swoich gości na ognisko, przysmaki z dziczyzny (oferowane przez zaprzyjaźniony foodtruck) i pyszne sery z mleka krowiego, owczego i koziego. Winnicę De Lewin można było objechać melexem, po czym spróbować przygotowanego przez gospodynię pysznego ciasta drożdżowego. Winnice Kojder zorganizowały m.in. warsztaty malowania akwarelami i zaprosiły na degustacje win, soków, serów i… pieczonych ślimaków. Z kolei w Winnicy Korzeń było można skosztować pomarańczowych dżemów własnej roboty i hiszpańskiej szynki. A także pograć w tenisa.

Realizacja

Natomiast w Winnicy Molias wino flirtowało z miodem. Na gości czekały miody z własnej pasieki, w tym także miód pitny. Do Winnicy Rajkowo mieszkańcy Szczecina mogli dojechać autobusem komunikacji miejskiej, a na miejscu czekały na nich ekologiczne wina i soki, leżaki, hamaki i ognisko. Winnica Sydonia kusiła włoskimi przekąskami, nawet pizzą wypiekaną na miejscu. Można też było tam pograć w bule, integrować się przy ognisku, a także wziąć udział w spływie kajakami po rzece Krąpiel. Winnica Turnau zaserwowała regionalne smakołyki – sery i dania z grilla od lokalnego restauratora. W Winnicy Zodiak było można własnoręcznie zakorkować butelkę stuletnią korkownicą z Szampanii i posłuchać fascynujących opowieści o winach musujących.

GALERIA

Scroll to top