fbpx

Winnice Kojder

Winnice Kojder

ADRES
Babinek 29, 74-202 Bielice
TELEFON
+48509902432, +48501082779
E-MAIL
info@winnicekojder.pl
AREAŁ
8ha
ROK ZAŁOŻENIA
2015
ODMIANY WINOROŚLI
Cabernet blanc, Cabernet Cortis, Johaniter, Muscaris, Pinot Noir, Rondo, Solaris, Souvignier Gris
DOSTĘPNE USŁUGI
zwiedzanie, degustacje, zakupy
OPIS

Winnice Kojder zlokalizowane są w miejscowości Babinek (gmina Bielice), w okolicy Szczecina. Fakt, że winnice leżą w otulinie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” nadaje temu miejscu niepowtarzalny i wyjątkowy mikroklimat. Ukształtowanie terenu zawdzięcza się najmłodszemu zlodowaceniu plejstoceńskiemu. Obszar gminy Bielice tworzą wysoczyzny polodowcowe moreny dennej, którą budują piaszczyste gliny zwałowe. W niektórych miejscach glinę zwałową pokrywają gliniaste piaski polodowcowe. Ponadto gleba zasobna jest w wapń, dzięki czemu produkowane wina mają mineralny charakter.

GALERIA

Produkcja wina to nasza pasja

Winnice Kojder to przedsięwzięcie rodzinne, prowadzone przez rodzeństwo – Annę i Artura. Na co dzień w uprawie winorośli pomagają winiarzom zarówno dziadkowie, jak i rodzice. Inicjatorem założenia winnicy był ojciec rodzeństwa – Marek, a sam pomysł zrodził się na wakacjach we Włoszech. To tam Anna i Artur – jako dzieci – po raz pierwszy zobaczyli winnice. Zanim założono winnice postanowiono uczyć się enologii od najlepszych, w tym odwiedzono wiele winnic – głównie w rejonie Badenii i Palatynatu, nawiązano wiele nowych znajomości i przyjaźni oraz szkolono się pod okiem enologów z Instytutu Winiarstwa we Freiburgu. I tak, dzięki uprzejmości i serdeczności niemieckich winiarzy, którzy z chęcią podzielili się swoim wieloletnim doświadczeniem finalnie założono winnice i podjęto się próby samodzielnej produkcji wina.

Niesamowity mikroklimat

W winnicy postawiono na ekologiczny system uprawy, by zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju dla winorośli. Od początku nie stosuje się tam chemicznych środków ochrony roślin ani syntetycznych nawozów. Wszystko po to, by nie zakłócać naturalnej harmonii, która sprzyja powstawaniu unikalnych aromatów i smaków. Ponadto do wyrobu wina używa się ekologicznych drożdży posiadających również certyfikat Vegan. Winnice są kontrolowane przez polską jednostkę certyfikującą rolnictwo ekologiczne. Dodatkowo winnice Kojder jako jedyne w Polsce należą do organizacji ECOVIN, która jest niemieckim, federalnym stowarzyszeniem certyfikującym wyłącznie ekologiczne winnice. W związku z tym muszą one spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące ekologicznej uprawy winorośli oraz samej produkcji wina (przykładowo dużo niższe dopuszczalne zawartości siarczynów w winie).

W samych winnicach Kojder nie ma na razie możliwości skorzystania z noclegu, jednak w odległości 8,4 km (Hańczówka), 18 km (Biała Wstążka) oraz 19 km (Hotel Panorama) od winnicy istnieje możliwość zakwaterowania. Właściciele winnicy zezwalają również na nocleg w kamperze.

Jak nas znaleźć

ADRES
Babinek 29, 74-202 Bielice
Scroll to top