fbpx

Winnica Sydonia

Winnica Sydonia

ADRES: Trzebiatów 2 k. Stargardu 73-131 Pęzino
TEL. +48 609 206 300,
E-MAIL: biuro@winnica-sydonia.pl
AREAŁ: 2 ha
ROK ZAŁOŻENIA: 2013
ODMIANY: Solaris, Muscaris, Seyval Blanc,Johanniter, Souvignier Gris, Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Pinot Noir
DOSTĘPNE USŁUGI: Zwiedzanie, nocleg, zakupy, degustacja, posiłki

Winnica Sydonia położona jest na pograniczu Niziny Szczecińskiej i Pojezierza Pomorskiego we wsi Trzebiatów. Unikalne położenie w strefie wałów polodowcowych, nieopodal doliny rzeki Krąpieli, oczek polodowcowych oraz ozów Kiczarowskich, nadaje winom wyjątkowo regionalny charakter. Winnica jest wpisana w rejestr przedsiębiorstw produkujących wino z upraw własnych i od 2016 roku sprzedaje wina.

Produkcja wina to nasza pasja

Winnica Sydonia jest przedsięwzięciem rodzinnym. Jej twórcami są Sebastian i Dagmara Pilczuk, którzy ukończyli Akademię Rolniczą w Szczecinie. Właściciel winnicy jest także absolwentem kierunku Technologia Winiarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.

niesamowity mikroklimat

Nazwa winnicy ma związek z tajemniczą i tragiczną historią kobiety o imieniu Sydonia, która mieszkała w okolicach winnicy. Wieś Trzebiatów do 1569 roku stanowiła własność sióstr cysterek z Marianowa. Funkcję konwentu zakonnego pełniły wtedy zazwyczaj mniszki z rodów książęcych lub rycerskich. W tamtejszym klasztorze przebywała wspomina szlachcianka – Sydonia von Borck, która była pensjonariuszką dla panien z rodów szlacheckich. Została ona posądzona o czary oraz rzucanie klątw i w wyniku nieuczciwego procesu sądowego skazana na ścięcie głowy i spalenie na stosie.

 

We wsi Trzebiatów istnieje XV-wieczny kościół z kamieni narzutowych i zabytkowy cmentarz. Planując wizytę w winnicy można pomyśleć o przystanku w Pęzinie, gdzie warto zwiedzić średniowieczny Zamek Rycerski. Z Pęzina, przez Czarnkowo dojeżdża się do Marianowa, gdzie znajduje się przepiękne jezioro, w którym można się wykąpać, a także wypożyczyć kajak lub rower wodny. 

 

W odległości 200 metrów od winnicy funkcjonuje obiekt noclegowy (Hotel SPA „Akacjowy Dwór”), w którym można skorzystać z noclegu. Nieco dalej można zatrzymać się w „Zielonym Zakątku” w Pęzinie lub w „Chlebowym Domu” w Marianowie. Po wcześniejszym umówieniu właściciele winnicy zezwalają również na nocleg w kamperze.

Scroll to top