fbpx

z-Poznaj Winnice

Poznaj winnice pomorza zachodniego

9. winnica ziemomyśl

Adres: Ziemomyśl B
TEL. +48513405267/+48601777815
E-MAIL:aleksandra.bigos@gmail.com
Areał: 0,3 ha 
Rok założenia: 2021
Odmiany: Riesling, Chardonnay, Regent, Cabernet Cortis, Solaris, Sauvignier gris, Seyval blanc, Pinot Noir 
Dostępne usługi: zwiedzanie

Winnica Ziemomyśl zlokalizowana jest w małej wsi Ziemomyśl B w powiecie stargardzkim, w gminie Dolice, 24 km od Stargardu. To młoda winnica, znajdująca się na obszarze gospodarstwa rolnego, która obecnie prowadzi monitoring uprawy wielu odmian winorośli, by w przyszłości skupić się tylko na tych, które na tym terenie sprawdzą się najlepiej.

10. WINNICA ZODIAK

Adres:  Zagozd 29A, 78-500 Drawsko Pomorskie
Tel. +48 668 695 467
E-mail: mirek@post.pL
Areał: 1 h
Rok założenia: 2012
Odmiany: Solaris, Seyval Blanc, Hibernal, Chardonnay, Leon Milot, Allegro, Regent, Pinot Noir
Dostępne usługi: zwiedzanie, degustacja

OPIS:  Winnica Zodiak zlokalizowana jest we Wsi Zagozd niedaleko Drawska Pomorskiego. Historycznie we wsi Zagozd, która powstała w XIX w. winorośl nie była uprawiana, lecz w pobliskim Połczynie Zdroju już tak, czego śladem jest winorośl w herbie tego znanego uzdrowiska.  Winnica położona jest na łagodnych malowniczych wzniesieniach ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Jest przedsięwzięciem rodzinnym, na którego czele stoi Mirosław Krasnowski, którego w prowadzaniu biznesu wspiera żona Ingrid oraz córka Ania i syn Wojtek.

11. WINNICa invictus

ADRES Dębołęka k. Wałcza, 78-607 Dębołęka
TEL. +48 505 022 225 lub +48 604 196 555
e-MAIL: tsobecki@wp.pl lub sebo1808@wp.pl
AREAŁ: 1,6 ha
ROK ZAŁOŻENIA: 2020
ODMIANY: Solaris, Johaniter, Regent, Dornfelder
DOSTĘPNE USŁUGI: zwiedzanie

Winnica Invictus jest nowo założonym miejscem na regionalnej mapie uprawy winorośli w urokliwej wsi Dębołęka w okolicach Wałcza. W obecnej chwili rośnie na jej terenie 5500 krzewów. Docelowo powierzchnia winnicy wynosić będzie około 3,5 hektara z 10 000 krzewów różnych szczepów. Pomysł na założenie winnicy pojawił się jesienią 2019 roku podczas krótkiego spotkania dwóch przyjaciół z Wałcza. W planach właścicieli winnicy – Tomasza Sobeckiego i Sebastiana Trojanowskiego – jest produkcja win białych, czerwonych, różowych, a także specjalnych – chociażby lodowych. Przyszłe wyroby mają dojrzewać w beczkach dębowych, nabierać w nich aksamitności, smaku i aromatu.

12. Winnica wine & Tennis

ADRES Rościno k. Białogardu oraz Koszalin (Lubiatowo)
TEL. +48 507 959 554
E-MAIL: windeandtennis.koszalin@gmail.com
AREAŁ: 0,5 ha
ROK ZAŁOŻENIA: 2020
ODMIANY: Solaris, Souvignier Gris, Muscaris, Seyval Blanc, Johanniter, Regent, Rondo, Monarch, Leon Millot, Marechal Foch, Cabernet Cortis, Cabernet Cantor.
DOSTĘPNE USŁUGI: zwiedzanie, nocleg.

OPIS: Winnicę Wine&Tennis tworzy teren obejmujący dwie lokalizacje. Pierwsza (mniejsza) znajduje się w Koszalinie, w bezpośredniej okolicy Góry Chełmskiej, czyli najwyższego nadmorskiego wzniesienia na Pomorzu Środkowym, druga zaś (większa) w miejscowości Rościno w okolicach Białogardu, około 30 km od Koszalina i 30 km od Kołobrzegu.   

Winnica powstała z pasji do winorośli, polskiego wina oraz jako uzupełnienie innych życiowych zainteresowań jej właścicieli – Tomasza Sobczyka i jego żony Emilii.
Oboje   starają się żyć wesoło i energetycznie, łączyć pasję do sportu z miłością do zwierząt (hodowla psów rasy Jack Russell Terrier) i do świata roślin. Ich przygoda z winiarstwem zaczęła się od win owocowych z upraw z przydomowego ogrodu.

13. WINNICA Tecławska góra

ADRES Ul. Słoneczna 9, 64-965 Okonek
TEL.607-508-902
E-MAIL: Kontakt@winnicateclawskagora.pl
AREAŁ: 1 ha
ROK ZAŁOŻENIA: 2012
ODMIANY: Leon Millot, Solaris, Seyval Blanc, Rondo, Regent, Johanniter, Muscaris, Hibernal, Riesling
DOSTĘPNE USŁUGI: Zwiedzanie, zakupy, degustacja.

Winnica Tecławska Góra została założona w 2012 roku przez Tomasza Głowackiego – miłośnika win oraz promotora polskiego winiarstwa. Zlokalizowana jest na Pojezierzu Szczecineckim, na pograniczu województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego, w niewielkiej miejscowości Okonek u stóp góry Tecława. Zaczerpnięta lokalna legenda o rycerzu-rozbójniku Tecławie ma odbicie w nazwie oraz logo winnicy.

14. WINNICA ambeR

ADRES Malechowo 27C, 76-142 Malechowo
TEL. +48 724 601 555
E-MAIL: andrzej.dagmara@gmail.com
AREAŁ: 0,5 ha
ROK ZAŁOŻENIA: 2019
ODMIANY: Seyval blanc, Léon millot, Frontenac, Solaris, Rondo.
DOSTĘPNE USŁUGI: zwiedzanie, degustacja, zakupy, nocleg.

Winnica Amber zlokalizowana jest we wsi Malechowo, w powiecie sławieńskim, niespełna 20 kilometrów od Koszalina. Teren winnicy znajduje się na zboczu w najwyższym punkcie w Malechowie w pobliżu obszaru Natura 2000 i doliny rzeki Grabowej. Właścicielami winnicy są Dagmara i Andrzej Jarosińscy, dla których winoogrodnictwo jest wspólną pasją, którą chcą zaszczepić innym. Swoją przygodę z winiarstwem rozpoczęli od posadzenia pierwszego krzewu przy budowie własnego domu. Później, analizując stare mapy, doszli do wniosku, że ziemia, której są właścicielami ma niesamowity potencjał winiarski i postanowili znacząco poszerzyć rozmiar uprawy winorośli.

15. Gwda mała

ADRES Gwda Mała, Szczecinek
TEL. +48 667 950 076
E-MAIL: jarek_markanicz@o2.pl
AREAŁ: 0,35ha
ROK ZAŁOŻENIA: 2017
ODMIANY: Regent, Solaris
DOSTĘPNE USŁUGI: zwiedzanie, degustacja.

OPIS: Winnica „Gwada Mała” swoją nazwę zawdzięcza miejscowości, na terenie której się znajduje. Wieś Gwada Małapołożona jest powiecie szczecineckim, w odległości ok. 8 km na wschód od Szczecinka. Ciekawostką historyczną jest fakt, że w 1349 roku przebiegała tu granica między Polską a Pomorzem. Właścicielami winnicy są Anna i Jarosław Markanicz, których pasją od lat była uprawa winorośli, o czym świadczy prawie 30 lat eksperymentowania na mniejszą skalę w ogródku z różnymi odmianami. Pozytywne efekty licznych prób spowodowały, że decyzja o założeniu winnicy została podjęta.

16. Winnica darłowo

ADRES ul. Dębowa 7, 76-150 Darłowo,
TEL. +48 606 383 271 lub +48 608 069 499,
E-MAIL: kontakt@lesnydworekdarlowo.pl
AREAŁ: 2 ha
ROK ZAŁOŻENIA: 2008
ODMIANY: Solaris, Muscaris, Cabernet Cortis
DOSTĘPNE USŁUGI: zwiedzanie, nocleg, zakupy, degustacja, posiłki

Winnica Darłowo to najdalej wysunięta na północ winnica w Polsce. Położona jest w Darłowie, w otoczeniu lasów i pól, w odległości 4 km od morza. Od założenia winnicy minęło już kilkanaście lat. Początkowo zajmowała ona niewielki obszar – 0,25 ha, a obecnie to już 2 ha, gdzie uprawiana jest winorośl ze szczepów Solaris, Muscaris – wina białe i Cabernet Cortis – wina czerwone i różowe.

17.  Winnica de lewin

ADRES
Czcibora 28b, 73-150 Łobez
Tel. +48 602 274 791
e-mail: delewin@wp.pl

AREAŁ: 4,14 ha ROK ZAŁOŻENIA: 2021

ODMIANY: Solaris, Souvignier Gris, Muscaris, Cabernet Cortis, Regent, Pinot Noir, Chardonnay

DOSTĘPNE USŁUGI: Zwiedzanie

OPIS:

Winnica „de Lewin” składa się z dwóch części, co oznacza, że ma dwie lokalizacje. Miejscem pierwszej części winnicy, która jest jej siedzibą, jest stolica powiatu łobeskiego – Łobez, drugiej zaś wieś Trzebawie w powiecie łobeskim nad jeziorem Woświn, w otulinie Ińskiego Parku Krajobrazowego.

Winnica „de Lewin” ma charakter rodzinny. Nazwa winnicy pochodzi od nazwiska jej właściciela – Ryszarda De Lewin-Lewińskiego, którego wspiera żona Halina. Decyzja o posadzeniu winorośli i, w przyszłości, produkcji wina była przemyślanym procesem. Na początku pojawiło się zamiłowanie do przydomowego ogrodu, które z czasem przerodziło się w pasję. Ponieważ właściciele winnicy cenią sobie profesjonalizm postanowili się do realizacji swojego pomysłu dobrze przygotować i właśnie rozpoczęli studia podyplomowe na Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku Enologia. Ponadto Ryszard i Halina są wielkimi pasjonatami brydża sportowego oraz podróży.

18. Winnica MOLIAS

ADRES: Reczyce 21B 74-407 Boleszkowice, Tel. +48 692 344 460, e-mail: michal.slugocki@yahoo.com

AREAŁ: 0,7 ha ROK ZAŁOŻENIA: 2017

ODMIANY: Rondo, Cabernet Cortis, Solaris

DOSTĘPNE USŁUGI: zwiedzanie, zakupy

Winnica Molias położona jest we wsi Reczyce, na pograniczu województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego, ok. 15 km od Kostrzyna nad Odrą. Teren winnicy graniczy z rozległymi lasami i doliną rzeki Myśli. Sąsiedztwo rozlewisk Warty i Odry stanowi raj dla tysięcy ptaków, stąd ich obecność w logo winnicy. 

Molias to rodzinny projekt rozpoczęty w 2017 roku. Właścicielami winnicy są Ola i Michał Sługoccy, którzy swoją przygodę z winiarstwem rozpoczęli od posadzenia na południowo- zachodnim zboczu przydomowego ogrodu plantacji winorośli. 

19. WINNICA BURSZTYNOWA

ADRES
Gorzyca, gm. Malechowo
Tel. +48608335393, +48505474794, +48506178031
e-mail: j.rembowski@interia.pl; peterostrowski@wp.pl; jaroslaw.rochowicz@gmail.com;

AREAŁ: 1 ha ROK ZAŁOŻENIA: 2020

ODMIANY: Pinot Noir, Leon Millot, Solaris, Seyval Blanc, Siegerrebe, Muscaris

DOSTĘPNE USŁUGI: Zwiedzanie, noclegi, degustacje

OPIS:

Winnica Bursztynowa zlokalizowana jest w urokliwej wsi Gorzyca w gminie Malechowo, na terenie dawnych ogrodów dworskich. Wieś pierwotnie należała do Zakonu Cystersów z Bukowa Morskiego i nosiła nazwę Górka. W czasach niemieckich do 1945 roku miejscowość nosiła nazwę Göritz. Wieś znajduje w na skraju pradoliny rzeki Grabowej, na terenach Wysoczyzny Polanowskiej w odległości 30 km od Koszalina i jedyne 20 km od nadmorskiego Darłowa. 

Winnica Bursztynowa jest położona w pasie nadmorskim, 15 km od wybrzeża Bałtyku, zaś w jej okolicy w zamierzchłych czasach wydobywano pokłady bursztynu – stąd też nazwa całego projektu.

Na pomysł utworzenia winnicy wpadło trzech przyjaciół: Piotr, Jarek i Kuba, których połączyły wspólne wyjazdy do europejskich regionów winnych.

20. ManufaKTURA SKARB TEMPLARIUSZY

ADRES Komadoria sp. z o.o. Sobieradz 12 lok. 2, 74-100  Gryfino, Tel. +48 697 253 615, e-mail: templariusze@gmail.com

AREAŁ: 0,15 ha ROK ZAŁOŻENIA: 2015

ODMIANY: Solaris, Regent, Johanniter, Muscaris

DOSTĘPNE USŁUGI: nooleg, zwiedzanie, degustacja zakupy

Manufaktura Skarb Templariuszy to projekt, łączący w sobie trzy odsłony rzemieślniczych trunków: wina, miodów pitnych i cydru.

Produkcja wina odbywa się obecnie w Sobieradzu, pod Gryfinem, natomiast owoce na wino dojrzewają w Rajkowie. W przyszłości planowane jest przeniesienie, zarówno uprawy winorośli jak i produkcji trunku, do Szczecina i jego okolic.

Manufakturę Skarb Templariuszy prowadzi Tomasz Osak – pasjonat historii regionu oraz założyciel Stowarzyszenia Komandoria. Nazwa całego 

Scroll to top