fbpx

WINNICE POMORZA zACHODNIEGO

Na przestrzeni ostatnich kilku lat polskie winiarstwo dynamicznie się rozwija, a w regionie powstają kolejne winnice. Niektóre z nich są duże, sprzedają swoje wyroby na stosunkowo szeroką skalę                    (m.in. w specjalistycznych sklepach winiarskich i przez własną stronę internetową), w tych mniejszych smak produkowanego trunku można poznać tylko będąc na miejscu. Są też winnice zachodniopomorskie, które w winnym biznesie stawiają „pierwsze kroki” – na ich terenie sadzone są dopiero pierwsze krzewy winorośli i na efekty prac w tych miejscach trzeba jeszcze trochę poczekać. 

Wina Pomorza zachodniego

NAjpopularniejsze szczepy

Winnice zachodniopomorskie słyną z upraw przede wszystkim winogron określanych mianem hybryd, które powstały w wyniku świadomej ingerencji człowieka po to, by były odporne na niskie temperatury i różne choroby. Do takich szczepów należy m.in. popularny w Polsce Solaris, jak również Hibernal, Johanniter, Regent, Rondo, Seyval Blanc, czy Cabernet Cortis. Oprócz wspomnianych hybryd dobrze odnalazły się również szczepy międzynarodowe takie jak Chardonnay, Riesling czy Pinot Noir.

Z odmian tych powstają pełne smaku i aromatu wina białe, czerwone, różowe, a nawet bursztynowe, słodkie i wytrwane, spokojne, czyli bez przysłowiowych bąbelków oraz musujące.

Rozwijamy enoturystykę

Enoturystyka to innymi słowy turystyka winiarska, której uprawianie, jak sama nazwa wskazuje, polega na odwiedzaniu winnic i miejsc produkcji wina oraz uczestnictwo w różnego rodzaju imprezach związanych z winiarstwem. Dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi Pomorze Zachodnie to miejsce z ogromnym potencjałem enoturystycznym, którego eksploracja może stać się niezapomnianą przygodą, łączącą zwiedzanie winnic z przeżywaniem piękna ich otoczenia. Dlatego promujemy winnice zachodniopomorskie.

Oferta winnic Pomorza Zachodniego z reguły obejmuje zwiedzanie        i degustacje (po wcześniejszym umówieniu), a także organizację imprez. Właściciele winnic chętnie dzielą się również wiedzą na temat prowadzonej uprawy i produkcji. Dodatkowo w niektórych            z nich lub w ich pobliżu istnieje możliwość noclegu.

Do zachodniopomorskich winnic można dojechać samochodem, ale wiele z tych miejsc położonych jest przy szlakach rowerowych
i atrakcjach turystycznych, co może stanowić dodatkową zachętę do odwiedzin. Do ciekawostek enoturystycznych można zaliczyć fakt,        że w regionie zlokalizowana jest największa winnica w Polsce (Winnica Turnau), winnica najdalej wysunięta na północ naszego kraju (Winnica Darłowo) oraz taka, z której wino zostało docenione przez sommeliera królowej Elżbiety (Winnice Kojder).

Poznaj winnice

Zobacz, które winnice warto odwiedzić

szlak winny pomorza zachodniego

Zobacz broszure o Szlaku Winnym Pomorza Zachodniego

Scroll to top