Winnica Sydonia położona jest na pograniczu Niziny Szczecińskiej i Pojezierza Pomorskiego we wsi Trzebiatów. Unikalne położenie w strefie wałów polodowcowych, nieopodal doliny rzeki Krąpieli, oczek polodowcowych oraz ozów Kiczarowskich, nadaje winom wyjątkowo regionalny charakter. Winnica jest wpisana w rejestr przedsiębiorstw produkujących wino z upraw własnych i od 2016 roku sprzedaje wina.
Winnica Sydonia jest przedsięwzięciem rodzinnym. Jej twórcami są Sebastian i Dagmara Pilczuk, którzy ukończyli Akademię Rolniczą w Szczecinie. Właściciel winnicy jest także absolwentem kierunku Technologia Winiarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.
Nazwa winnicy ma związek z tajemniczą i tragiczną historią kobiety o imieniu Sydonia, która mieszkała w okolicach winnicy. Wieś Trzebiatów do 1569 roku stanowiła własność sióstr cysterek z Marianowa. Funkcję konwentu zakonnego pełniły wtedy zazwyczaj mniszki z rodów książęcych lub rycerskich. W tamtejszym klasztorze przebywała wspomina szlachcianka – Sydonia von Borck, która była pensjonariuszką dla panien z rodów szlacheckich. Została ona posądzona o czary oraz rzucanie klątw i w wyniku nieuczciwego procesu sądowego skazana na ścięcie głowy i spalenie na stosie.
We wsi Trzebiatów istnieje XV-wieczny kościół z kamieni narzutowych i zabytkowy cmentarz. Planując wizytę w winnicy można pomyśleć o przystanku w Pęzinie, gdzie warto zwiedzić średniowieczny Zamek Rycerski. Z Pęzina, przez Czarnkowo dojeżdża się do Marianowa, gdzie znajduje się przepiękne jezioro, w którym można się wykąpać, a także wypożyczyć kajak lub rower wodny.
W odległości 200 metrów od winnicy funkcjonuje obiekt noclegowy (Hotel SPA „Akacjowy Dwór”), w którym można skorzystać z noclegu. Nieco dalej można zatrzymać się w „Zielonym Zakątku” w Pęzinie lub w „Chlebowym Domu” w Marianowie. Po wcześniejszym umówieniu właściciele winnicy zezwalają również na nocleg w kamperze.
Wszystkie prawa zastrzeżone przez stowarzyszenie winnice pomorza zachodniego