fbpx

Winnica Sydonia

Winnica Sydonia

ADRES
Trzebiatów 2 k. Stargardu 73-131 Pęzino
TELEFON
609 206 300
E-MAIL
biuro@winnica-sydonia.pl
AREAŁ
2 ha
ROK ZAŁOŻENIA
2013
ODMIANY WINOROŚLI
Cabernet Cortis, Johaniter, Muscaris, Pinot Noir, Regent, Rondo, Seyval Blanc, Solaris, Souvignier Gris
DOSTĘPNE USŁUGI
zwiedzanie, noclegi, degustacje, zakupy, posiłki
OPIS

Winnica Sydonia położona jest na pograniczu Niziny Szczecińskiej i Pojezierza Pomorskiego we wsi Trzebiatów. Unikalne położenie w strefie wałów polodowcowych, nieopodal doliny rzeki Krąpieli, oczek polodowcowych oraz ozów Kiczarowskich, nadaje winom wyjątkowo regionalny charakter. Winnica jest wpisana w rejestr przedsiębiorstw produkujących wino z upraw własnych i od 2016 roku sprzedaje wina.

GALERIA

Produkcja wina to nasza pasja

Winnica Sydonia jest przedsięwzięciem rodzinnym. Jej twórcami są Sebastian i Dagmara Pilczuk, którzy ukończyli Akademię Rolniczą w Szczecinie. Właściciel winnicy jest także absolwentem kierunku Technologia Winiarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.

Niesamowity mikroklimat

Nazwa winnicy ma związek z tajemniczą i tragiczną historią kobiety o imieniu Sydonia, która mieszkała w okolicach winnicy. Wieś Trzebiatów do 1569 roku stanowiła własność sióstr cysterek z Marianowa. Funkcję konwentu zakonnego pełniły wtedy zazwyczaj mniszki z rodów książęcych lub rycerskich. W tamtejszym klasztorze przebywała wspomina szlachcianka – Sydonia von Borck, która była pensjonariuszką dla panien z rodów szlacheckich. Została ona posądzona o czary oraz rzucanie klątw i w wyniku nieuczciwego procesu sądowego skazana na ścięcie głowy i spalenie na stosie.

We wsi Trzebiatów istnieje XV-wieczny kościół z kamieni narzutowych i zabytkowy cmentarz. Planując wizytę w winnicy można pomyśleć o przystanku w Pęzinie, gdzie warto zwiedzić średniowieczny Zamek Rycerski. Z Pęzina, przez Czarnkowo dojeżdża się do Marianowa, gdzie znajduje się przepiękne jezioro, w którym można się wykąpać, a także wypożyczyć kajak lub rower wodny.

W odległości 200 metrów od winnicy funkcjonuje obiekt noclegowy (Hotel SPA „Akacjowy Dwór”), w którym można skorzystać z noclegu. Nieco dalej można zatrzymać się w „Zielonym Zakątku” w Pęzinie lub w „Chlebowym Domu” w Marianowie. Po wcześniejszym umówieniu właściciele winnicy zezwalają również na nocleg w kamperze.

Jak nas znaleźć

ADRES
Trzebiatów 2 k. Stargardu 73-131 Pęzino
Scroll to top