fbpx

Winnica Pałacu Rajkowo

WINNICA PAŁAC RAJKOWO

ADRES
Smolęcin 18, 72-001 Smolęcin
TELEFON
+48 609 035 040 lub +48 600 396 116
E-MAIL
biuro@amaudit.pl
AREAŁ
Areał: 4,2 ha
ROK ZAŁOŻENIA
2016
ODMIANY WINOROŚLI
Hibernal, Johaniter, Muscaris, Solaris
DOSTĘPNE USŁUGI
zwiedzanie, noclegi, degustacje, zakupy, posiłki
OPIS

Winnica Pałacu Rajkowo zlokalizowana jest tuż pod Szczecinem, we wsi Rajkowo, której historia sięga XIV wieku. Do winnicy można dojechać samochodem (z centrum Szczecina w 20 minut), rowerem lub autobusem komunikacji miejskiej. Do winnicy można wpaść po pracy albo w weekend. Na miejscu jej gospodarze uraczą każdego miłośnika wina świeżym powietrzem, zielenią winnych krzewów i oczywiście aromatem białego wina.

GALERIA

Produkcja wina to nasza pasja

Sam pałac, do którego obecnie można przyjechać, został wybudowany w 1907 roku. W 2014 roku zdewastowany obiekt został zakupiony przez obecnych właścicieli, którzy niezwłocznie przystąpili do kompleksowych prac restauratorskich i remontowych. W efekcie zakończonych w 2018 roku prac, zarówno pałac w Rajkowie jak i jego otoczenie, zmieniły swoje oblicze i służą dziś nowym funkcjom.

niesamowity mikroklimat

Wraz z rozwojem oferty noclegowo-gastronomicznej pojawił się pomysł na uprawę winorośli i produkcji wina. Na powierzchni 4,5 ha posadzono 16 500 winorośli sprawdzonych białych niemieckich odmian, sukcesywnie dosadzane są również niewielkie ilości klasycznych i najnowszych odmian. Właściciele winnicy – Małgorzata i Arkadiusz Śnieżek oraz Ireneusz Ochmian – pragną dobrać odmiany optymalne do terroir, aby uzyskać wina najwyższej jakości. W winnicy uprawiane są odmiany, które pozwalają ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin i nie stosować nawozów sztucznych. Od 2019 roku winnica Pałacu Rajkowo objęta jest programem ochrony ekologicznej. Wina wytworzone z takich owoców są zdrowsze, mają bogatszy smak i aromat. Lokalizacja winnicy w Dolinie Dolnej Odry powoduje, że zimy są bardzo łagodne, a południowo-zachodnie zbocze moreny czołowej daje duże nasłonecznienie. Dzięki temu jest tutaj korzystny dla winorośli mikroklimat. Ponadto gleba wpływa na mineralność wytwarzanych win, przez co mają wyjątkowy smak.

W winnicy istnieje możliwość noclegu w Dworze Białe Wino – do dyspozycji enoturystów są 74 miejsca noclegowe w 24 pokojach. Ponadto zakwaterowanie można znaleźć w 11 pokojach w hotelu Pałac Rajkowo (4 km od winnicy). Właściciele winnicy zezwalają również na nocleg w kamperze.

Jak nas znaleźć

ADRES
Smolęcin 18, 72-001 Smolęcin
Scroll to top