fbpx

Winnica Jassa

Winnica Jassa

ADRES
ul. Widokowa 10, 74-106 Kołowo
TELEFON
507 222 239
E-MAIL
ilona.jassa@winnicajassa.pl
AREAŁ
2 ha
ROK ZAŁOŻENIA
2021
ODMIANY WINOROŚLI
Chardonnay, Pinot Noir, Sauvignon Blanc, Souvignier Gris
DOSTĘPNE USŁUGI
zwiedzanie, zakupy
OPIS

Winnica Jassa jest położona w uroczej miejscowości Kołowo, w otulinie Puszczy Bukowej, na „dachu” aglomeracji Szczecińskiej, czyli w najwyższym miejscu regionu. Wieś Kołowo należała do Opactwa Cystersów, którzy przybyli z Danii i osiedlili się w tym miejscu w XII wieku. Cystersi założyli opactwo w niedalekiej miejscowości Kołbacz, gdzie znajduje się zespół klasztorny pocysterski, w którego skład wchodzi kościół, Dom Konwersów, Dom Opata oraz budynek stodoły-owczarni, unikatowy w skali kraju. Cały region postrzegany był jako niezwykle żyzny teren pod uprawy i hodowlę zwierząt.

GALERIA

Produkcja wina to nasza pasja

Właścicielem winnicy jest Piotr Jassa – absolwent Technologii Winiarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Winnica powstała z miłości do wina, pasji do natury i chęci stworzenia wyjątkowego miejsca oraz wyjątkowego wina.

niesamowity mikroklimat

Winnica jest położona na wysokości 132 metrów n.p.m. Siedlisko ma południowo-zachodnią ekspozycję oraz ponad 25 metrowe przewyższenie. Jego położenie sprawia, że jest bardzo przewiewnie. Wegetacja roślin zaczyna się o dwa tygodnie później w porównaniu do niżej położonych terenów, co chroni winnicę przed wiosennymi przymrozkami. W czasie zimy, niemal każdego roku Kołowo odnotowuje opady śnieżne z pokrywą utrzymującą się przez bardzo długi czas. Wszystko to stwarza doskonałe warunki pod uprawę winorośli nawet tak wymagających odmian jak tych z vitis vinifera, czyli tzw. winorośli właściwej. Nasadzone odmiany zostały dobrane pod kątem produkcji win wysoko gatunkowych z nastawieniem na wina musujące.

Wizyta w winnicy Jassa to także możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji turystycznych, które ma Kołowo. Ta miejscowość to wspaniałe miejsce, aby rozkoszować się spokojem i cudowną panoramą rozciągającą się aż po najbliższe regiony Niemiec. Bliskość miasta Szczecina stwarza idealne miejsce na spacery i wycieczki rowerowe dla mieszkańców tej aglomeracji. W okolicy znajduje się kilka niewielkich, malowniczych jezior i stawów. Miłośnicy golfa mogą realizować swoją pasję na polu golfowym w Binowie, oddalonym o ok. 2 km od winnicy.

W winnicy Jassa nie ma możliwości zakwaterowania, jednak jej Właściciel rekomenduje nocleg w obiekcie „Dworek w Płoni”, oddalonym od winnicy o 6 km.

Jak nas znaleźć

ADRES
ul. Widokowa 10, 74-106 Kołowo
Scroll to top