fbpx

Winnica Pałacu Rajkowo

Winnica Pałacu rajkowo

ADRES
Smolęcin 18, 72-001 Smolęcin
Tel. +48 609 035 040 lub +48 600 396 116
e-mail: biuro@amaudit.pl

AREAŁ: 4,2 ha ROK ZAŁOŻENIA: 2016

ODMIANY: Solaris, Hibernal, Johaniter, Muscaris

DOSTĘPNE USŁUGI: Zwiedzanie, nocleg, zakupy, degustacja, posiłki

OPIS: Winnica Pałacu Rajkowo zlokalizowana jest tuż pod Szczecinem, we wsi Rajkowo, której historia sięga XIV wieku. Do winnicy można dojechać samochodem (z centrum Szczecina w 20 minut), rowerem lub autobusem komunikacji miejskiej. Do winnicy można wpaść po pracy albo w weekend. Na miejscu jej gospodarze uraczą każdego miłośnika wina świeżym powietrzem, zielenią winnych krzewów i oczywiście aromatem białego wina.

Produkcja wina to nasza pasja

Sam pałac, do którego obecnie można przyjechać, został wybudowany w 1907 roku. W 2014 roku zdewastowany obiekt został zakupiony przez obecnych właścicieli, którzy niezwłocznie przystąpili do kompleksowych prac restauratorskich i remontowych. W efekcie zakończonych w 2018 roku prac, zarówno pałac w Rajkowie jak i jego otoczenie, zmieniły swoje oblicze i służą dziś nowym funkcjom.

 

niesamowity mikroklimat

Wraz z rozwojem oferty noclegowo-gastronomicznej pojawił się pomysł na uprawę winorośli i produkcji wina. Na powierzchni 4,5 ha posadzono 16 500 winorośli sprawdzonych białych niemieckich odmian, sukcesywnie dosadzane są również niewielkie ilości klasycznych i najnowszych odmian. Właściciele winnicy – Małgorzata i Arkadiusz Śnieżek oraz Ireneusz Ochmian – pragną dobrać odmiany optymalne do terroir, aby uzyskać wina najwyższej jakości. W winnicy uprawiane są odmiany, które pozwalają ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin i nie stosować nawozów sztucznych. Od 2019 roku winnica Pałacu Rajkowo objęta jest programem ochrony ekologicznej. Wina wytworzone z takich owoców są zdrowsze, mają bogatszy smak i aromat. Lokalizacja winnicy w Dolinie Dolnej Odry powoduje, że zimy są bardzo łagodne, a południowo-zachodnie zbocze moreny czołowej daje duże nasłonecznienie. Dzięki temu jest tutaj korzystny dla winorośli mikroklimat. Ponadto gleba wpływa na mineralność wytwarzanych win, przez co mają wyjątkowy smak.

W winnicy istnieje możliwość noclegu w Dworze Białe Wino – do dyspozycji enoturystów są 74 miejsca noclegowe w 24 pokojach. Ponadto zakwaterowanie można znaleźć w 11 pokojach w hotelu Pałac Rajkowo (4 km od winnicy). Właściciele winnicy zezwalają również na nocleg w kamperze.

Scroll to top