fbpx

Winnica Emila

Winnica Emila

ADRES Żuków 32, 73-115 Dolice, tel. 506 570 800

AREAŁ: 0,25 ha ROK ZAŁOŻENIA: 2009

ODMIANY: Solaris, Rondo

DOSTĘPNE USŁUGI: zwiedzanie, degustacja.

Winnica Emila zlokalizowana jest we wsi Żuków, w powiecie pyrzyckim, w gminie Przelewice. Nazwa winnicy pochodzi od imienia jej właściciela – Emila Szeląga, którego dopinguje i wspiera w uprawie winorośli i wytwarzaniu winnego trunku żona Sylwia.

Produkcja wina to nasza pasja

Winnica powstała i jest prowadzona z pasji do wina i uprawy winorośli. Początki winnicy miały miejsce w 2008 roku, w północnej części Szczecina w dzielnicy Skolwin na terenie ogródków działkowych. W 2015 roku właściciel winnicy Emila nawiązał współpracę z proboszczem kościoła w Skolwinie Arturem Rasmusem i przy plebani rozpoczął uprawę winorośli na większą skalę. Jednak chęć rozwoju i determinacja sprawiły, że teren w szczecińskiej dzielnicy okazał się zbyt mały i postanowiono w 2019 roku powiększyć jego rozmiar o areał w Żukowie. Aktualnie w winnicy Emila, na obszarze dwóch lokalizacji, uprawianych jest ponad 1000 sadzonek.

niesamowity mikroklimat

Uprawa winorośli w winnicy Emila odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego, bez stosowania tzw. ciężkiej chemii. Wiedzę na temat uprawy winorośli i produkcji wina winiarz od kilkunastu lat zdobywa samodzielnie, wykorzystując metodę wyciągania wniosków z popełnionych błędów, dzięki czemu wytwarzane wino z roku na rok jest coraz lepsze.

Winnica Emila w zamyśle jej twórcy jest kameralną oazą odpoczynku dla winopijców, którzy chcą delektować się wolnym czasem przy kieliszku wina. Ideą tego rodzinnego przedsięwzięcia jest stworzenie miejsca dla tych, którzy cenią sobie spokój z dala od tłumów, hałasu i pośpiechu. Lokalizacja winnicy w pobliżu jeziora Płoń, nad które można wybrać się na spacer może stanowić dodatkowy atut pobytu w winnicy.

W samej winnicy nie ma możliwości skorzystania z noclegu, jednak w niedaleko położonym Barlinku lub Pyrzycach z pewnością można znaleźć liczne oferty zakwaterowania.

 

Scroll to top